top of page

PetÅ‘házi cukormúzeum

Készítették a FertÅ‘szentmiklósi FelsÅ‘büki Nagy Pál Általános Iskola tanulói

Nagyon jól éreztük magunkat a Csütörtöki kiránduláson, mégis hozzánk legközelebb a PetÅ‘házi cukormúzeum állt, mint földrajzilag mint történelmileg is.

​

 A cukormúzeum lelke, Tömördi Máté már elhunyt, aki a cukorgyár bezárása után mentette a menthetÅ‘t. Sikerrel járt. Ez a PetÅ‘házi cukormúzeum már országosan is nagy hírnevet szerzett.

​

 ElsÅ‘ írásos emlékek 1427-ben jelentek meg PetÅ‘házáról, mint kisparaszti gazdálkodást folytató gyár.

 

  A cukorgyártás maga egy érdekes dolog:

 

  Indiából származó cukorgyártás napjainkban már olyan egyértelmű, mint a lélegzés. Európában a cukorgyártást a cukornád finomítással kezdték, ezelÅ‘tt már sok mindennel próbálkoztak tiszta cukrot elÅ‘állítani, de egyik sem volt egészen megfelelÅ‘ a cukorgyártáshoz. Majd egy gyógyszerész rátalált a cukorrépára, ami nagy mennyiségben tartalmazott cukrot, ezt használjuk napjainkban is. Magyarországon 1750-ben jöttek létre az elsÅ‘ finomító manufaktúrák.

 Az 1850-es évektÅ‘l kezdtek kialakulni a mai cukorgyárak. A kiegyezéskor 19 cukorgyár volt Magyarországon.

 

Napjainkban sajnos már nem üzemel a cukorgyár.

​

​

​

​

​

​

​

Köszönjük az egész napi élménysorozatot!

​

A cukorgyár építésekor 1879-ben találtak rá a Cunpald kehelyre, ez egy aranyozott réz kehely. Eredetije a soproni múzeumban található.

​

​

"A CUKORGYÁRTÁS EGY RENDKÍVÜL SZÉP ÉS ÖSSZETETT FOLYAMAT, KICSIT A DISZNÓVÁGÁSHOZ SZOKTAM HASONLÍTANI MERT KÉT ÁLKAPOCCSONTON KÍVÜL SEMMI NEM MARAD" 

- idéztük Piskolti Béla polgámester szavait.

PetÅ‘házi cukorgyár 1880-ban kezte el működését ez a 127-8 év egy igazi sikertörténet volt.

bottom of page